Get Adobe Flash player

Wakacje na rowerze?

Najbliższa i dalsza okolica doskonale nadaje się do uprawiania turystyki rowerowej. Teren jest niezwykle zróżnicowanyrzeki, jeziora, wzgórza, łąki, pola i lasy do tego liczne zabytki. Wszystko to składa się na fantastyczne trasy rowerowe. Nie musicie zabierać ze sobą rowerów są do bezpłatnego wypożyczenie na terenie Glendorii.


Poniżej prezentujemy najciekawsze trasy w najbliższej okolicy. W celu powiększenia mapki należy na nią kliknąć

Szlak rowerowy żółty: Łukta - Komorowo - Łęguty - Grazymy - Wynyki - Łukta
Długość szlaku: 24,5 km
rowerowe wakacje mapkaSzlak prowadzący głównie lasem lub ocienionymi drogami, jedynie w  miejscowości Pelnik kilkaset metrów trzeba przejechać dosyć ruchliwą drogą wojewódzką. Jest to „szlak czterech mostów” poniważ przecina on aż  czterokrotnie rzekę Pasłękę.  Poza niewątpliwie urokliwymi walorami widokowo-przyrodniczymi, szlak oferuje kilka zagospodarowanych miejsc odpoczynku oraz możliwości skorzystania po drodze z dwóch zagospodarowanych kąpielisk gminnych. Szczególnie okolica rzeki Pasłęki, która na całej długości jest rezerwatem bobrów oferuje niezapomniane wrażenia. Na drodze leśnej za pierwszym mostem na Pasłęce trafimy na drogowskaz do mejsca odpoczynku nad rzeką, jest to bardzo urokliwe miejsce na wysokim bregu wijącej się poniżej Pasłęki przy byłym schronie dla myśliwych zwanym przez miejscowych „chatką Geringa”. Pierwsze kąpielisko, bardzo dobrze zagospodarowane napotkamy we wsi Pelnik. W upalny letni dzień warto tu odpoczać i zarzyć kąpieli. W lesie za Pelnikiem mijamy szkółke leśną Żelazowice, przy której również są łąweczki do odpoczynku, a jak leśniczy będzie miał chwile czasu to z pewnością opowie o tajnikach i ciekawostkach pracy na szkółce leśnej. Za czwartym mostem w Łęgutach warto zatrzymać się przy starym Ewangelickim kościółku, przy którym jest wiele starych grobów z polskimi nazwiskami. Za Łęgutami częściowo brukowana częściowo szutrowa droga prowadzi nas do Grazym. po drodze mijamy dzikie kąpielisko nad jeziorem Łęguty – tu również można się wykąpać. We wsi Grazymy mijamy pozostałości folwarku i odrestaurowany pałac, w którym obecnie mieści się Dom Pomocy Społecznej dla niepełnosprawnych intelektualnie. Z Grazym wyjeżdżamy piękną aleją obsadzoną starymi lipami, która w całości uznana została z pomnik przyrody. W miejscowości Wynki położonej nad jeziorem Łoby, znajduje się kolejne kąpielisko. Można do niego dotrzeć skręcając ze szlaku w prawo, na skrzyżowaniu w centrum wsi przy drogowskazach.

Szlak rowerowy zielony: Łukta - Dragolice -Florczaki - Nowaczyzna - Swojki - Żabi Róg - Gubity - Kozia Góra - Gucin- Łukta
Długość szlaku: 27,9 km
Szlak w dużej mierze widokowy z różnicą wzniesień ok. 50 m między najniższym i najwyższym punktem trasy. Można nim dostać się z łukty do Żabiego przecinając jedynie dwukrotnie ruchliwąszosę Olsztyn-Morąg. Szlak styka się ze szlakiem niebieskim, dzięki czemu można wydłużyć lub skrócić sobie wycieczkę. Mijając za Florczakami niewielką osad  Nowaczyzna, tuż za skrętem w lewo po prawej stronie w zaroślach stoi ogromny Dąb będący pomnikiem przyrody. Po przekroczeniu pierwszego wiaduktu szlak prowadzi w prawo, jadąc w lewo po kilkuset metrach dotarlibyśmy do asfaltu, którym prowadzi morąski szlak czerwony dookoła jeziora Narie, a po następnych kilkuset metrach jadąc asfaltem w prawo, dotarlibyśmy do kąpieliska gminnego nad tym właśnie jeziorem, w gorący letni dzień warto zrobić sobie taki wypad.  We wsi Kozia Góra również jest kąpielisko gminne, nad jeziorem Marąg można do niego dojechać jadąc prosto przy przejeździe kolejowym. Za Gucinem okolicy Kolonii Mostkowo możemy podziwiać widoki na pradolinę Pasłęki, która szczególnie przed zachodem słońca warta jest obejrzenia. Za osadą jest niestrzeżony przejazd kolejowy na którym trzeba zachować szczególną ostrożność. Gdyby dopiero pod koniec trasy przyszła komuś ochota na kąpiel to 2 km przed Łuktą trzeba skręcić w prawo do Ramot i tam po dwukrotnym skręcie w prawo i kilkuset metrach polnej drogi znajdziemy bardzo przyjemne miejsce do kąpieli na gminnym kąpielisku wyposażonym w pomost i piaszczyste zejście.

Szlak rowerowy niebieski: Łukta – Molza – Dąg – Plichta – Tabórz – Niedźwiady – Białka – Kolonia Florczaki – Dragolice – Łukta
Długość szlaku: 27,3 km
Szlakiem tym dostaniemy się do słynnego Rezerwatu Sosny Taborskiej. Niestety pierwszy kilometr i ostatnie dwa, musimy pokonać drogą wojewódzką ale reszta trasy jest dużo bardziej bezpieczna.  We wsi Molza w budynku byłej szkoły mieści się obecnie Dom Pomocy Społecznej dla osób w podeszłym wieku. Za Plichta po ok. 1,5  km przekraczamy mostek na Taborzance. Niedaleko za mostkiem dojeżdżamy do Rezerwatu Sosny Taborskiej utworzonego w celu ochrony ekotypu sosny taborskiej gdzie największe okazy sosny mierzą ponad 40 m. Warto przejechać całą ścieżkę ekologiczną, zaczynając od parkingu przed asfaltem by z tablic dydaktycznych dowiedzieć się dużo ciekawostek o tutejszym lesie. Za Niedźwiadami przekraczamy ponownie drewnianym mostkiem rzeczkę Taborzankę uroczo wijącą się wśród otaczających ją lasów. Około 1,5 km za osadą Białka docieramy do przesmyku między jeziorami Gil i Długie z plażą i kąpieliskiem gminnym. Po drodze równolegle prowadzi szlak zielony, któym można skrócić sobie powrót do Łukty zmieniając szlak na ich rozejściu lub na początku wpolnego odcinka skręcić w lewo i przedłużyć sobie wycieczkę o około 20 km. W Ramotach możemy odwiedzić kąpielisko gminne skręcając na pierwszym rozdrożu przy zabudowaniach w lewo i kierując się przez wieś w stronę jeziora.


Szlak rowerowy czerwony: Morąg – Bogaczewo – Gulbity – Niebrzydowo Wielkie – Naryjski Młyn - Roje - Ponary – Boguchwały – Wilnowo – Lusajny Małe - Kretowiny – Dury – Morąg
Długość Szlaku: 37,2 km
Szlak ten jest pętlą wokół Jeziora Narie. Przebiega on przeważnie mniej uczęszczanymi drogami asfaltowymi. Przed Niebrzydowem Wielkim skręcamy na torowisko dawnej linii kolejowejMorąg-Orneta rozebranej po II Wojnie Światowej. Z torowiska, przy drogowskazach kilometrowych szlaku, warto zrobić krótki wypad w lewo do wsi, by zobaczyć pomnik poświęcony poległym w I Wojnie Światowej mieszkańcom lub zajechać po prostu do sklepu. We wsi Ponary położonej na wysokim brzegu jeziora Ponar (odnoga Narie) znajduje się ładnie zachowane założenie dworsko-folwarczne z pałacem. W Boguchwałach warty obejrzenia jest kościół pw. św. Barbary. Około 2 km za Wilnowem, w Lusajnach Małych jest niewielka plaża z zagospodarowanym kąpieliskiem gminnym. Po kolejnych 2 km trasa skręca w prawo, w drogę gruntową, aby objechać półwysep i odwiedzić leżącą na nim letniskową miejscowością Kretowiny, w której znajduje się kilka ośrodków wypoczynkowych i lokale gastronomiczne.

Powyższe szlaki opracował 
Pan Krzysztof Kowalczyk, znajdziecie je, a także inne w nieco dalszej okolicy na tych stronach >>

 << >>